Бакалавр
Бакалавр
Освітньо-професійна програма «Інформатика» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти
Спеціальність: 122 Комп’ютерні науки
Галузь знань: 12 Інформаційні технології
Кваліфікація: Бакалавр, Комп’ютерні науки, Інформатика
Загальні компетентності (ЗК)
Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово.
Здатність спілкуватися іноземною мовою.
Здатність вчитися й оволодівати сучасними знаннями.
Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
Здатність працювати в команді.
Здатність бути критичним і самокритичним.
Здатність приймати обґрунтовані рішення.
Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт.
Здатність діяти на основі етичних міркувань.
Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.
Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.
Фахові компетентності спеціальності (ФК)
Здатність до математичного формулювання та досліджування неперервних та дискретних математичних моделей, обґрунтовування вибору методів і підходів для розв’язування теоретичних і прикладних задач у галузі комп’ютерних наук, аналізу та інтерпретування.
Здатність до виявлення статистичних закономірностей недетермінованих явищ, застосування методів обчислювального інтелекту, зокрема статистичної, нейромережевої та нечіткої обробки даних, методів машинного навчання та генетичного програмування тощо.
Здатність до логічного мислення, побудови логічних висновків, використання формальних мов і моделей алгоритмічних обчислень, проєктування, розроблення й аналізу алгоритмів, оцінювання їх ефективності та складності, розв’язності та нерозв’язності алгоритмічних проблем для адекватного моделювання предметних областей і створення програмних та інформаційних систем.
Здатність використовувати сучасні методи математичного моделювання об’єктів, процесів і явищ, розробляти моделі й алгоритми чисельного розв’язування задач математичного моделювання, враховувати похибки наближеного чисельного розв’язування професійних задач.
Здатність здійснювати формалізований опис задач дослідження операцій в організаційно-технічних і соціально-економічних системах різного призначення, визначати їх оптимальні розв’язки, будувати моделі оптимального управління з урахуванням змін економічної ситуації, оптимізувати процеси управління в системах різного призначення та рівня ієрархії.
Здатність до системного мислення, застосування методології системного аналізу для дослідження складних проблем різної природи, методів формалізації та розв’язування системних задач, що мають суперечливі цілі, невизначеності та ризики.
Здатність застосовувати теоретичні та практичні основи методології та технології моделювання для дослідження характеристик і поведінки складних об’єктів і систем, проводити обчислювальні експерименти з обробкою й аналізом результатів.
Здатність проєктувати та розробляти програмне забезпечення із застосуванням різних парадигм програмування: узагальненого, об’єктно-орієнтованого, функціонального, логічного, з відповідними моделями, методами й алгоритмами обчислень, структурами даних і механізмами управління.
Здатність реалізувати багаторівневу обчислювальну модель на основі архітектури клієнт-сервер, включаючи бази даних, знань і сховища даних, виконувати розподілену обробку великих наборів даних на кластерах стандартних серверів для забезпечення обчислювальних потреб користувачів, у тому числі на хмарних сервісах.
Здатність застосовувати методології, технології та інструментальні засоби для управління процесами життєвого циклу інформаційних і програмних систем, продуктів і сервісів інформаційних технологій відповідно до вимог замовника.
Здатність до інтелектуального аналізу даних на основі методів обчислювального інтелекту включно з великими та погано структурованими даними, їхньої оперативної обробки та візуалізації результатів аналізу в процесі розв’язування прикладних задач.
Здатність забезпечити організацію обчислювальних процесів в інформаційних системах різного призначення з урахуванням архітектури, конфігурування, показників результативності функціонування операційних систем і системного програмного забезпечення.
Здатність до розробки мережевого програмного забезпечення, що функціонує на основі різних топологій структурованих кабельних систем, використовує комп’ютерні системи і мережі передачі даних та аналізує якість роботи комп’ютерних мереж.
Здатність застосовувати методи та засоби забезпечення інформаційної безпеки, розробляти й експлуатувати спеціальне програмне забезпечення захисту інформаційних ресурсів об’єктів критичної інформаційної інфраструктури.
Здатність до аналізу та функціонального моделювання бізнес-процесів, побудови та практичного застосування функціональних моделей організаційно-економічних і виробничо-технічних систем, методів оцінювання ризиків їх проєктування.
Здатність реалізовувати високопродуктивні обчислення на основі хмарних сервісів і технологій, паралельних і розподілених обчислень при розробці й експлуатації розподілених систем паралельної обробки інформації.
Програмні результати навчання (ПРН)
Застосовувати знання основних форм і законів абстрактно-логічного мислення, основ методології наукового пізнання, форм і методів вилучення, аналізу, обробки та синтезу інформації в предметній області комп’ютерних наук.
Використовувати сучасний математичний апарат неперервного та дискретного аналізу, лінійної алгебри, аналітичної геометрії, в професійній діяльності для розв’язання задач теоретичного та прикладного характеру в процесі проєктування та реалізації об’єктів інформатизації.
Використовувати знання закономірностей випадкових явищ, їх властивостей та операцій над ними, моделей випадкових процесів та сучасних програмних середовищ для розв’язування задач статистичної обробки даних і побудови прогнозних моделей.
Використовувати методи обчислювального інтелекту, машинного навчання, нейромережевої та нечіткої обробки даних, генетичного та еволюційного програмування для розв’язання задач розпізнавання, прогнозування, класифікації, ідентифікації об’єктів керування тощо.
Проєктувати, розробляти та аналізувати алгоритми розв’язання обчислювальних та логічних задач, оцінювати ефективність та складність алгоритмів на основі застосування формальних моделей алгоритмів та обчислюваних функцій.
Використовувати методи чисельного диференціювання та інтегрування функцій, розв’язання звичайних диференціальних та інтегральних рівнянь, особливостей чисельних методів та можливостей їх адаптації до інженерних задач, мати навички програмної реалізації чисельних методів.
Розуміти принципи моделювання організаційно-технічних систем і операцій; використовувати методи дослідження операцій, розв’язання одно- та багатокритеріальних оптимізаційних задач лінійного, цілочисельного, нелінійного, стохастичного програмування.
Використовувати методологію системного аналізу об’єктів, процесів і систем для задач аналізу, прогнозування, управління та проєктування динамічних процесів в макроекономічних, технічних, технологічних і фінансових об’єктах.
Розробляти програмні моделі предметних середовищ, вибирати парадигму програмування з позицій зручності та якості застосування для реалізації методів та алгоритмів розв’язання задач в галузі комп’ютерних наук.
Використовувати інструментальні засоби розробки клієнт-серверних застосувань, проєктувати концептуальні, логічні та фізичні моделі баз даних, розробляти та оптимізувати запити до них, створювати розподілені бази даних, сховища та вітрини даних, бази знань, у тому числі на хмарних сервісах, із застосуванням мов вебпрограмування.
Володіти навичками управління життєвим циклом програмного забезпечення, продуктів і сервісів інформаційних технологій відповідно до вимог і обмежень замовника, вміти розробляти проєктну документацію (техніко-економічне обґрунтування, технічне завдання, бізнес-план, угоду, договір, контракт).
Застосовувати методи та алгоритми обчислювального інтелекту та інтелектуального аналізу даних в задачах класифікації, прогнозування, кластерного аналізу, пошуку асоціативних правил з використанням програмних інструментів підтримки багатовимірного аналізу даних на основі технологій DataMining, TextMining, WebMining.
Володіти мовами системного програмування та методами розробки програм, що взаємодіють з компонентами комп’ютерних систем, знати мережні технології, архітектури комп’ютерних мереж, мати практичні навички технології адміністрування комп’ютерних мереж та їх програмного забезпечення.
Застосовувати знання методології та CASE-засобів проєктування складних систем, методів структурного аналізу систем, об’єктно-орієнтованої методології проєктування при розробці і дослідженні функціональних моделей організаційно-економічних і виробничо-технічних систем.
Розуміти концепцію інформаційної безпеки, принципи безпечного проєктування програмного забезпечення, забезпечувати безпеку комп’ютерних мереж в умовах неповноти та невизначеності вихідних даних.
Виконувати паралельні та розподілені обчислення, застосовувати чисельні методи та алгоритми для паралельних структур, мови паралельного програмування при розробці та експлуатації паралельного та розподіленого програмного забезпечення.
Силабуси навчальних дисциплін
1 Семестр
Алгоритмізація та програмування - ОК 1.11 - доц. Любченко В.А.
Лінійна алгебра та аналітична геометрія - ОК 1.8 - старший викладач Гвоздєв М. І.
Дискретна математика - ОК 1.13 - проф. Машталір С.В.
Теорія алгоритмів - ОК 1.12 - доц. Шафроненко А.Ю.
Українське фахове мовлення - ОК 1.1 - доц. Циганенко В.Л.
Фізика - ОК 1.10 - проф. Стороженко В. О.
Іноземна мова - ОК 1.2
2 Семестр
Математичний аналіз - ОК 1.9 - доц. Стаднікова Г.В.
Об'єктно-орієнтоване програмування - Силабус ОК 1.16 - доц. Любченко В.А.
Чисельні методи - ОК 1.15 - доц. Руденко Д.О.
Дискретна математика - ОК 1.13 - проф. Машталір С.В.
Фізика - ОК 1.10 - проф. Стороженко В. О.
Безпека життєдіяльності - ОК 1.14 - доц. Пронюк Г.В
Іноземна мова - ОК 1.2
Основи права - ОК 1.5
3 Семестр
Теорія ймовірності, ймовірнісні процеси та математична статистика - ОК 1.17 - доц. Тітова О. В.
Організація баз даних - Силабус ОК 1.18 - доц. Яковлева О. В.
Методи оптимізації та дослідження операцій - ОК 1.19 - доц. Вечірська І. Д.
Web-технології та web-дизайн - ОК 1.20 - доц. Тітова О. В.
Бази даних та інформаційні системи - Силабус ОК 2.1 - доц. Яковлева О. В.
Іноземна мова - ОК 1.2
Вибіркові дисципліни
Спеціальні розділи теорії алгоритмів та структур даних (advanced) - ВБ 2.1
Програмне забезпечення обчислювальних систем - ВБ 2.1 - доц. Сінельнікова Т. Ф
4 Семестр
Комп'ютерні мережі - ОК 1.21
Кросплатформне програмування - ОК 1.22
Теорія масового обслуговування - ОК 2.2
Об’єктно-орієнтоване моделювання комп’ютерних систем - ОК 2.1 - доц. Яковлева О. В.
Філософія - ОК 1.4
Іноземна мова - ОК 1.2
Вибіркові дисципліни
Додаткові розділи теорії алгоритмів та структур даних (advanced) - ВБ 2.3
Операційні системи - ВБ 2.4
5 Семестр
Системний аналіз - ОК 1.23
Інтелектуальний аналіз даних - ОК 1.24
Вибіркові дисципліни
Математична статистика в машинному навчанні (advanced) - ВБ 2.5
Технології клієнтської частини вебзастосунків - ВБ 2.6
Програмування JavaScript - ВБ 2.3
Програмування та наукові обчислення на мові Python (advanced) - ВБ 2.8
Нереляційні бази даних NoSQL - ВБ 2.9
Стратегічне планування інформаційних систем - ВБ 2.10
Машинне навчання - ВБ 2.11
6 Семестр
Теорія прийняття рішень - ОК 1.25
Системи управління базами даних - ОК 2.4
Проєктне управління - 2.5
Теорія програмування - 2.6
Вибіркові дисципліни
Exploratory Data Analysis (advanced) - ВБ 2.12
Розробка вебзастосунків на технології .NET - ВБ 2.13
Інтелектуальні комп’ютерні системи - ВБ 2.14
Управління проєктами для розробки програмного забезпечення - ВБ 2.15
Лінійна алгебра (advanced) - ВБ 2.16
Штучний інтелект для інформаційних технологій
- ВБ 2.17
Розробка Web-застосунків на технології Java - ВБ 2.18
Методологія розробки програмного забезпечення Scrum - ВБ 2.19
Нейромережеві методи обробки зорової інформації
- ВБ 2.20
7 Семестр
Технології тестування програм та контроль якості програмного забезпечення - ОК 2.7
Технології розподілених систем та паралельних обчислень - ОК 2.8
Обробка зображень та мультимедіа - ОК 2.9
Вибіркові дисципліни
Паралельні та розподілені обчислення (advanced) - ВБ 2.21
Розробка серверних застосунків - ВБ 2.22
Обмін даними у Web-застосунках - ВБ 2.23
Machine Learning (advanced) - ВБ 2.24
Сучасні системи візуалізації даних - ВБ 2.25
Розробка систем обробки та аналізу даних на Python
- ВБ 2.26
Розробка систем аналізу візуальної інформації - ВБ 2.27
Безпека комп’ютерних мереж та захист інформації - ВБ 2.28
Автоматизоване тестування програмного забезпечення - ВБ 2.29
8 Семестр
Економіка та бізнес - ОК 1.26
Технологія програмування - ОК 2.10
Практика за темою кваліфікаційної роботи - ОК 2.11
Кваліфікаційна робота - ОК 2.12
Вибіркові дисципліни
Deep Learning (advanced) - ВБ 2.30
Управління інформацією та зберіганням даних - ВБ 2.31
Методи аналізу зображень та відео - ВБ 2.32
Розпізнавання образів - ВБ 2.33